آشنایی با جلیقه کنترل شناوری (BCD)
در روزهای اولی که سیستم اسکوبا اختراع شده بود شاید تنفس در زیرآب بیشتر اهمیت داشت و هنوز موضوع اهمیت کنترل شناوری در زیر آب  آنچنان مورد بحث قرار نمیگیرفت ولی رفته رفته با گذشت زمان نیاز به وسلیه ای برای بهبود بخشیدن و کنترل کردن شناوری بیشتر احساس شد که  اینگونه بود که اولین جلیقه کنترل شناوری در سال 1957  توسط اف.جی جنسن و ویلیارد اف سرل (F. G. Jensen and Willard F. Searle)  برای غواصان اختراع شد و در نیروی دریایی ایالات متحده عربی (NEDU)  مورد آزمایش قرار گرفت و این آزمایشات  به مدت 2 سال طول انجامید و در نهایت در سال 1959 در ایالات متحده آمریکا  این آزمایش تکمیل شد که این وسیله توسط بازدم از دهان شخص پر میشد. 

در سال 1970 در شرق  ایالات متحده آمریکا یک کمپانی سازنده تجهیزات غواصی از وسلیه ای رو نمایی کرد که جلیقه کنترل شناوری توسط یک شلنگ کم فشار از سلیندر غواص پر میشد و شخص استفاده کننده به راحتی توسط دکمه ای بدون استفاده از بازدم خود میتوانست جلیقه خود را پر کند و آن BCD شباهت بسیاری به تجهیزات امروزی دارد.

امروزه بی سی دی ها جزء تجهیزات اصلی و استاندارد یک غواص به حساب می آیند همین طور به اشکال و انواع مختلف ساخته میشوند.

یک جیلقه کنترل شناوری باید از بخش های اصلی : کیسه هوای پرشونده ، شنلگ کم فشار، شلنگ خروجی هوا، تخلیه های کننده،سگک و تسمه های نگه دارنده ساختته شود و همچنین  بخش های جانبی مثل: جیب های حمل وزنه، حلقه های کمکی، گیره های کمکی را به صورت اختیاری داشته باشد.

فراموش نکنید انتخاب یک BCD  مناسب و کارا غواصی را برای شما لذت بخش و آسان میکند و همچنین در مانور حرکتی یک غواص نقش زیادی دارد.


 مصطفی لطفی مربی غواصی
مدیر بخش تجهیزات مجله غواصان پارسی